Sbor dobrovolných hasičů PRAHA 8Dnes je 16.06.2024 a svátek slaví  Zbyněk  *  Dnes slouží směna C   *  Pomáhat nebolí. Pojďte mezi nás. Přihláška v sekci Jednotka  *  Nábor děti do Kolektivu mladých hasičů probíhá vždy se začátkem školního pololetí  *  Jsme tu pro Vás - viz Služby a Ohňostroje  *  Nábor mládeže a dospělých do našeho Sboru dobrovolných hasičů probíhá stále  *  Prosím sponzorujte nás - využijte náš transparentní účet  *  Jsme tu pro Vás - viz Služby a Ohňostroje  *  Hasič je člověk, který žije dvakrát, jednou pro sebe a podruhé pro ostatní  *  Jednotka SDH Praha 8 je finalista Ankety Dobrovolní hasiči roku 2023  *  

double_arrow  UZLY


Jednou z "povinných dovedností" je vázání uzlů na čas.
Soutěží se v jednotlivcích a v 5-ti členných hlídkách.
UZLOVÁ ŠTAFETA: v 5-ti členné hlídce si každý vylosuje jeden uzel. Členové hlídky váží vylosované uzly postupně po sobě. Každá hlídka má dva pokusy, losování probíhá před každým pokusem, počítá se lepší čas celé hlídky.
JEDNOTLIVEC: Závodu v jednotlivcích mohou závodit jen 4 členové Kolektivu. Každý takový jednotlivec váže všech 5 uzlů na čas. Jednotlivci mají dva pokusy, lepší čas se počítá.
DRUHY UZLŮ
games LODNÍ - váže se přímo na stojanu na "Uzlovce"
Jedná se o velmi užitečnou smyčku s všestranným použitím. Je základem pro vázání mnoha jiných uzlů. Snadno se váže, spolehlivě drží i při zatížení jen jednoho konce. Po zatažení ji lze snadno rozvázat a lehce zkrátit. Spolehlivě drží na válcových předmětech s hladkým nebo i drsným povrchem. Při jeho používání je však třeba mít na mysli, že je spolehlivý, jen pokud je jeho zatížení trvalé. Jakmile napětí pomine, uzel se povolí. Používá se např. k uvázání přívodního vedení či k zajištění karabiny. Není vhodný k přivázání nezatíženého lana na pevný bod.
games TESAŘSKÝ - váže se přímo na stojanu na "Uzlovce", může se točit (musí být dvě celé otočky konce lana)
Je to jednoduchý způsob připevnění lana ke kmenu, větvi, trámu, potrubí či jiným podobným břemenům. Čím víc je nosné lano zatěžováno, tím pevnější je sevření smyčky. (Volný konec by měl být ovinut okolo pevné části závitu alespoň třikrát). Po uvolnění tahu se uzel snadno rozvazuje. Při proměnlivém zatěžování hrozí nebezpečí uvolnění nebo sklouznutí uzlu, proto je třeba po každém povolení uzel překontrolovat.
games PLOCHÁ SPOJKA (AMBULANTNÍ) - váže se přímo na stojanu na "Uzlovce", musí být znát kresba
Uzel je plochý a netlačí, proto se používá převážně v lékařství (ovazy, šátky). Lze jej použít i na svazování dvou lan přibližně stejného průměru. Na svazování lan pro potřeby záchranářství je však nevhodný až nebezpečný. Uzel se po laně může klouzat, zvlášť při uvázání na hladkých syntetických materiálech. V případě potřeby lze uzel poměrně snadno uvolnit, pokud je však zatažen silně a když navíc provaz navlhne, rozvazuje se naopak špatně.
games ZKRACOVAČKA - váže se v ruce nebo na zemi na "Uzlovce", odkládá se libovolně, hodnotí se funkčnost a kresba uzlu
Zkracovačka slouží k tomu, abychom nemuseli řezat lana, kdykoliv potřebujeme jeho kratší kus. Základní zkracovačka se váže ze tří závitů, prostřední z nich roztáhnete do těch krajních a ty za konce utáhnete. Pokud máte potřebu zkrátit lano víc, je možné pokračovat několikanásobnou zkracovačkou
games ZÁCHRANNÝ UZEL - váže se na sobě na "Uzlovce", vzadu je dvakrát překřížen a vpředu musí bát znát kresba na ploché spojce. Uzel nemusí být utažen na těsno na tělo.
Je to jednoduchý způsob připevnění lana ke kmenu, větvi, trámu, potrubí či jiným podobným břemenům. Čím víc je nosné lano zatěžováno, tím pevnější je sevření smyčky. (Volný konec by měl být ovinut okolo pevné části závitu alespoň třikrát). Po uvolnění tahu se uzel snadno rozvazuje. Při proměnlivém zatěžování hrozí nebezpečí uvolnění nebo sklouznutí uzlu, proto je třeba po každém povolení uzel překontrolovat.
games ÚVAZ NA PROUDNICI
Je speciálním uzlem používaným pouze u hasičů. Slouží k uvázání proudnice na lano, aby se vedení mohlo vytahovat např. do pater budov nebo transportovat. Je speciálním uzlem používaným pouze u hasičů. Slouží k uvázání proudnice na lano, aby se vedení mohlo vytahovat např. do pater budov nebo transportovat přes překážky či vodní toky.